Nabídka SOČ
Nabídka SOČ prací
Milí studenti středních škol, pro ty z Vás, kteří máte zájem zapojit se do středoškolské odborné činnosti, nabízíme možnost vytvořit si zde na Přírodovědecké fakultě svůj vlastní výzkum s pomocí některého z našich odborníků (biolog, fyzik, chemik, matematik), který Vám s Vaší činností bude pomáhat, diskutovat s Vámi metody, postupy a výsledky Vaší práce.
19.12.2022
SOČ: Mykologický průzkum
15.11.2018
SOČ: Výzkum zajímavých šumavských rostlin
17.01.2018
SOČ: Vliv pesticidů na fungování půdy
12.01.2018
SOČ: Sinice na stavebních objektech
Povrchy stavebních objektů jsou kolonizovány pestrým společenstvem (biofilmem) mikroorganizmů, z nichž některé způsobují estetickou degradaci těchto objektů. Mezi takové mikroorganizmy patří i sinice.
12.01.2018
SOČ: Stanovení obsahu vitaminu C
Sledování vlivů běžného zacházení se šťávou z citronu na oxidaci vitaminu C (stárnutí na vzduchu, vliv teploty nápoje, míchání nápoje plastickou resp. kovovou lžičkou atd.) s využitím kapalinové chromatografie HPLC.
11.01.2018
SOČ: Malakologický průzkum
Fauna měkkýšů je v ČR zmapována na vysoké úrovni, údajně nejpodrobněji v Evropě. Přesto existují místa, kde měkkýše nikdo nesbíral a navíc, i na známých lokalitách dochází ke změnám.
13.12.2017
SOČ: Rozdíly v mikrobiotopových nárocích ťuhýka obecného a pěnice vlašské při hnízdění
Ťuhýci obecní i pěnice vlašské jsou druhy, které typicky obývají trnité křovinné formace. V rámci tohoto biotopu velmi často obsazují velmi podobné keře, často i tentýž keř.
30.11.2017
SOČ: Vliv personality na asortativní párování a úspěšnost hnízdění ťuhýků obecných
Individuální variabilita jedinců významně ovlivňuje mnohé aspekty jejich života. V poslední době se věnuje pozornost tomu, nakolik ovlivňují osobnostní rysy úspěšnost rozmnožování.
30.11.2017
SOČ: Reakce ťuhýků obecných při obraně hnízda na straku
Straka obecná je pravděpodobně jedním z hlavních predátorů hnízd ťuhýků obecných. Na rozdíl od sojky, která je pro jejich hnízdo také velkou hrozbou se ovšem ťuhýci při obraně hnízda před strakou nijak neangažují, naopak snaží se na hnízdo neupozorňovat.
30.11.2017
SOČ: Reakce sýkor na krmítku na predátory s pozměněným prostorovým uspořádáním těla
Psychologické teorie předpokládají, 1) že zvířata potřebují k identifikaci objektů pouze několik málo (jeden) klíčový znak, 2) že tato identifikace může být v některých případech zhoršena pokud je významně narušen celkový vzhled objektu.
30.11.2017
SOČ: Adaptivní význam zbarvení očí ptáků z čeledi krahujcovitých – vliv typu potravy a ekologie
Krahujcovití se výrazně liší ve zbarvení duhovky, případně holé kůže v okolí oka. Předpokládá se, že v mnoha případech je nápadné oko používáno pro zastrašení a ohromení kořisti.
30.11.2017
SOČ: Mezi- a vnitrodruhová agrese našich šoupálků
Naši šoupálci si jsou v ekologii velmi podobní a jejich niky se výrazně překrývají. Lze tedy očekávat, že budou vůči sobě vykazovat mezidruhovou agresi. Předpokládáme, že š. krátkoprstý je méně agresivní, submisivnější druh než š. dlouhoprstý. Zároveň se ale ukazuje, že to, nakolik jsou oba druhy navzájem agresivní záleží na biotopové nabídce v teritoriích jednotlivých jedinců.
30.11.2017
SOČ: Algologický průzkum lokality XY
Naše znalosti o výskytu a způsobu života sinic a řas jsou sice v rámci Evropy maličko nadprůměrné, ale přesto existuje na mapě ČR obrovské množství lokalit, kde nikdo nikdy žádné vzorky sinic a řas nesbíral.
30.11.2017
SOČ: Sinice a řasy v akváriích
Každý akvarista, který čas od času drhne sklo svého akvária od nárostů, na řasy a sinice nadává a chtěl by se jich zbavit. Ony ale jsou organickou součástí vodních biotopů – tedy i akvárií – a navíc jsou při bližším pohledu velmi estetickými organizmy.
28.11.2017