Sliny klíšťat podporují množení virů klíšťové encefalitidy
Virus klíšťové encefalitidy (TBEV, z anglického Tick-borne encephalitis virus) je původcem nebezpečného infekčního onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. K přenosu virů na člověka dochází hlavně prostřednictvím nakažených klíšťat, která se nasají na infikovaných hlodavcích nebo i dalších zvířatech. Onemocnění klíšťovou encefalitidou může probíhat jen ve formě lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty, v některých případech ale dochází k těžkému průběhu s prudkými bolestmi hlavy a vysokou horečkou, který může skončit i smrtí nebo s doživotními následky.
Dřívější výzkumy ukázaly, že když dochází k přenosu virů klíšťové encefalitidy z klíštěte na savce včetně člověka, tak tento přenos podporují sliny vypouštěné klíštětem do rány při sání krve. Jaroslava Lieskovská a její spolupracovníci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích analyzovali vliv slin klíštěte na množení viru TBEV v infikovaných buňkách a také přežívání těchto buněk. Cílem jejich výzkumu bylo zjistit, do jaké míry sliny klíštěte skutečně ovlivňují průběh přenosu viru do savčího hostitele.
Badatelé svými výsledky potvrzují, že množení virů, které probíhá v podobě replikace virových částic v infikovaných buňkách, je skutečně zesilováno slinami klíštěte. Zároveň se jim podařilo zjistit, že přítomnost slin klíštěte aktivuje signální dráhu Akt v dendritických buňkách infikovaných virem TBEV. Dendritické buňky představují malou část bílých krvinek v krvi a tkáních, které se podílejí na imunitní obraně organismu. Signální dráha Akt posílá těmto buňkám signály, které podporují jejich přežívání a zabraňují jim v sebezničení, což virům velmi vyhovuje. Kdyby se totiž infikovaná buňka zničila, tak by zanikly i viry. Právě tímto způsobem zřejmě sliny klíšťat významně přispívají k množení virů klíšťové encefalitidy.
Kontakt: Mgr. Jaroslava Lieskovská, Ph.D. (lieskovs at paru.cas.cz)