Nově objevená sinice Komarekiella atlantica obývá tropy Brazílie a Havaje

Na atlantickém pobřeží tropické jižní Ameriky se rozprostírá Atlantický les, portugalsky Mata Atlântica. Většinou jde o území Brazílie a zasahuje i do Argentiny a Paraguaye. Do dnešní doby se zachovala je malá část tohoto pozoruhodného tropického pralesa, na asi 10 procentech jeho původní rozlohy. I zbylá území Atlantického lesa ale oplývají úžasnou biodiverzitou rozmanitých organismů.

Na přírodní poklady Atlantického lesa se zaměřili i odborníci na zelené fotosyntetické bakterie, tedy sinice, kteří zde stále popisují nové druhy. Jeffrey R. Johansen, který působí na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a také na americké Univerzitě Johna Carolla v Ohiu, se svými kolegy nedávno izoloval šest kmenů sinic, které rostly na stromech a betonových zdech v oblasti Atlantického lesa. Po detailní morfologické a molekulární analýze je badatelé, společně s jedním kmenem sinic z louže na betonové desce poblíž domu na havajském ostrově Kauai, popsali jako nový rod a druh sinic.

Novou sinici pojmenovali Komarekiella atlantica, na počest profesora Jiřího Komárka, světového odborníka na sinice, který působí na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Komarekiella je svým vzhledem a strukturou podobná sinicím rodů Nostoc, Desmonostoc, Halotia a Mojavia a je prakticky nerozlišitelná od sinic rodu Chlorogloeopsis. Na úrovni DNA je ale komarekiella odlišitelná velmi dobře. Podle dosavadních poznatků je komarekiella specialistkou na prostředí vlhkých tropů. Johansena a jeho spolupracovníky překvapilo, že sinici Komarekiella atlantica objevili i na Havaji, tedy ve vzdálenosti asi 13 tisíc kilometrů od brazilských populací. Zřejmě jde o výsledek nedávného neúmyslného přenosu člověkem, při němž se sinice na Havaj dostaly na některé z introdukovaných rostlin. Řada nepůvodních rostlin na Havajských ostrovech totiž pochází právě z jižní Ameriky.

Hentschke, G. S., Johansen, J. R., Pietrasiak, N., Rigonato, J., Fiore, M. F., Sant'Anna, C. L. 2017. Komarekiella atlantica gen. et sp. nov. (Nostocaceae, Cyanobacteria): a new subaerial taxon from the Atlantic Rainforest and Kauai, Hawaii. Fottea 17: 178-190.

Kontakt: Jeffrey R. Johansen, Ph.D. (johansen at jcu.cz)


O přírodovědě.cz

Edukačně-popularizační portál Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích určený pro středoškoláky, jejich vyučující, ale i veřejnost. Představujeme zde naše aktivity, výzkumy a objevy.