Klíšťata a jejich patogeny z italského Piemontu

Klíšťata a patogeny, které přenášejí, stále představují závažné zdravotní riziko pro lidi i hospodářská zvířata v mnoha oblastech světa. Pro úspěšnou prevenci i léčbu těchto onemocnění je velmi důležité mít přehled o tom, kde se klíšťata vyskytují, a jaké choroby v té které oblasti přenášejí. V případě Itálie je situace nevyvážená a v některých oblastech tam informace o výskytu klíšťat a jimi přenášených onemocnění do značné míry scházejí. 

Eva Nováková z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se stala členkou mezinárodního týmu odborníků, který prozkoumal výskyt klíšťat v oblasti údolí Ossola, severozápadně od Lago Maggiore v italském Piemontu. Nejprve klíšťata nasbírali na čtyřech lokalitách v listnatých lesích, a také při veterinárních kontrolách ulovené zvěře i u domácích zvířat. U takto získaných klíšťat pak vědci pomocí molekulárních analýz zjišťovali přítomnost patogenů, které klíšťata přenášejí.

 Daleko nejčastější druhem ve studii bylo klíště obecné (Ixodes ricinus). Kromě něho badatelé zaznamenali ještě několik jedinců klíštěte ježčího (Ixodes hexagonus) a pijáka hnědého (Rhipicephalus sanguineus). Výsledky molekulárních analýz přítomnosti bakterií odhalily celkem pět druhů borelií z okruhu Borrelia burgdorferi, které mohou vyvolat boreliózu. V klíšťatech byly objeveny i dva druhy rickettsií, Rickettsia helvetica a Rickettsia monacensis. Část klíšťat odebraných z divoce žijících srnců a jelenů také obsahovala původce tularémie Francisella tularensis. V několika případech byla klíšťata infikována dvěma z těchto patogenů najednou, buď borelií s rickettsií nebo francisellou s rickettsií. V takovém případě může dojít k závažnému onemocnění více patogeny zároveň. 

Pistone, D., Pajoro, M., Nováková, E., Vicari, N., Gaiardelli, C., Vigano, R., Luzzago, C., Montagna, M., Lanfranchi, P. Ticks and bacterial tick-borne pathogens in Piemonte region, Northwest Italy. Experimental and Applied Acarology online 30. 11. 2017. 

Kontakt: RNDr. Eva Nováková, PhD. (novaeva at paru.cas.cz


Údolí Ossola v italském Piemontu. Kredit: Alessandro Vecchi / Wikimedia Commons.


O přírodovědě.cz

Edukačně-popularizační portál Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích určený pro středoškoláky, jejich vyučující, ale i veřejnost. Představujeme zde naše aktivity, výzkumy a objevy.