Jak souvisí definování druhů s jejich ochranou?
V poslední době již několikrát sehrál v ochraně ohrožených druhů významnou roli zvolený koncept druhu, protože nezřídka dochází k povyšování dosavadních poddruhů na druhovou úroveň a výsledné druhy bývají ohroženější. Definic druhů a taxonomických konceptů, které s druhy pracují, je přitom celá řada. Ochranářská rozhodnutí v mnoha případech bývají kombinací taxonomický a biologických znalostí, ale i logistické realizovatelnosti projektu nebo přímo politických rozhodnutí.
Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se jako člen mezinárodního týmu odborníků podílel na vypracování přehledu současného stavu problematiky definice druhu a jejího vztahu k ochraně přírody. Soustředili se především na to, jak různé koncepty taxonomického pojetí druhů ovlivňují klíčová rozhodnutí v ochraně ohrožených živočichů.
Robovský s kolegy si pro zhodnocení vztahu mezi definicí druhu a ochranou ohrožených druhů zvolili jako příklady ikononické druhy velkých afrických savců: nosorožce Cottonova (Ceratotherium cottoni), slona pralesního (Loxodonta cyclotis), žirafy (Giraffa spp.) a antilopy skálolezy (Oreotragus spp.). Pro všechny tyto ohrožené druhy shrnuli problémy, které provázejí vymezení jejich taxonomie. Dospěli k závěru, že konvenční taxonomie těchto druhů trpí kvůli někdy neoprávněným předpokladům o reprodukční izolaci druhů anebo příliš technickým určením genetické vzdálenosti, která má být nezbytná k definování druhů. Lepší cestou je podle Robovského a jeho kolegů uvažovat druhy jako osobité evoluční linie zasluhující odpovídají ochranu.
Kontakt: RNDr. Jan Robovský, Ph.D. (JRobovsky at seznam.cz)