Vzájemné působení hlístic a vosiček v housenkách blýskavek
V dnešní době se slibně rozvíjejí postupy biologického boje proti řadě různých škůdců, které mohou ochránit plodiny, aniž by docházelo k závažnému narušení ekosystémů. Přitom není výjimkou, že u určitého škůdce existuje více různých přirozených protivníků, kteří mohou účinně zasáhnout proti jeho populacím. V takovém případě se pochopitelně mohou navzájem ovlivňovat, což by se mohlo projevit na výsledcích biologického boje. Jedním z takových škodlivých druhů je i blýskavka Spodoptera litoralis, která představuje významného škůdce v Africe, na středním Východě i ve Středomoří. Housenky této můry vyžírají listy a plody více než 100 druhů rostlin, včetně ekonomicky významných plodin.
Haq Abdul Shaik z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Biologického centra AV ČR a jeho spolupracovníci použili housenky těchto blýskavek, aby ověřili vzájemné působení mezi entomopatogenními hlísticemi Steinernema carpocapsae a parazitickými vosičkami Habrobracon hebetor. Uspořádali experiment, v němž housenky blýskavek vystavili jednak různým množství hlístic (5-500 na housenku), různým dávkám jedu parazitických vosiček (0,005-0,1 jednotky jedu na housenku) a také společnému působení hlístic a jedu vosiček.
Vysoké dávky hlístic i jedu vosiček vedly ke smrti všech housenek během 1-3 dnů. Nízké dávky hlístic usmrtily housenky blýskavek do týdne, nízké dávky jedu vosiček vedly k přežívání housenek po delší dobu, po jejímž uplynutí housenky zahynuly hlady. Jed vosiček u housenek narušuje zpracování potravy. Když badatelé použili zároveň hlístice i jed vosiček, tak to mělo na housenky razantní účinek a spolehlivě je to usmrtilo. Zároveň se ukázalo, že hlístice jsou proti jedu vosiček plně rezistentní. Kombinace hlístic s vosičkami by se mohla stát účinným postupem v biologickém boji proti housenkám blýskavky.
Kontakt: Mgr. Haq Abdul Shaik, Ph.D. (haq at entu.cas.cz)