Trvalé narušování prostředí v suchém tropickém lese ovlivňuje složení společenstev
Sezónně suché tropické lesy mívají unikátní květenu. Typické jsou pro ně opadavé rostliny, které často bývají sukulentní a otrněné. Tyto lesy zažívají extrémy v celkovém úhrnu srážek, které se mohou lišit od cca 240 až po 1 500 milimetrů za rok. Složení společenstev rostlin těchto lesů ovlivňuje především dostupnost vody, a pak také obsah živin v půdě. Kromě klimatických extrémů zažívají sezónně suché tropické lesy také trvalé narušování prostředí lidmi (anglicky chronic anthropogenic disturbance), které souvisí s pasením dobytka, těžbou a odnosem palivového dřeva, a také získáváním dalších produktů z lesa.
Francesco de Bello z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jeho spolupracovníci se rozhodli prozkoumat, jak dostupnost vody, úživnost půdy a trvalé narušování prostředí lidmi, konkrétně odnos dřeva a pastva dobytka, ovlivňují složení vegetace dřevin v oblasti Caatinga, která se rozkládá v severovýchodní Brazílii. Caatinga představuje jeden z největších a nejvíce rozmanitých suchých tropických lesů na světě. V současnosti Caatingu ohrožuje jak globální oteplování společně s odnosem živin z půdy, tak i trvalé narušování vegetace rozmanitými lidskými aktivitami.
Vědci zjistili, že odnos dřeva z lesa vede k převládání dřevin s menšími listy a nižšími investicemi do tvorby listů, což je způsobeno tím, že odnášení větví a klacků prosvětluje porosty, do nichž se pak dostane více slunečního záření. Pastva koz a krav zase vede k tomu, že prosperují druhy s hustším dřevem a většími listy. To je důsledek omezování výskytu chutných dřevin, na které se kozy a krávy zaměřují. Autoři studie prokázali, že jak trvalé narušování prostřední lidmi, tak i globální oteplování s odnosem živin z půdy může ovlivnit složení společenstev dřevin. Z toho vyplývá, že tyto nepříznivé procesy mohou mít významný vliv na fungování ekosystémů sezónně suchých tropických lesů.
Kontakt: Francesco de Bello. (fradebello at prf.jcu.cz)