Sedm nových pernatěnek z Kamerunské hory
Kamerunská hora je velmi aktivní stratovulkán o výšce přibližně 4 040 až 4 095 metrů, který ční z tropického lesa v jihozápadním Kamerunu. V okolí vulkánu se nacházejí stovky parazitických kráterů. Zároveň jde o jedno z nejvíce deštivých míst na planetě. Celá oblast je velmi dynamická a neustále se vyvíjí. Nedávno vyšlo najevo, že právě Kamerunská hora je unikátním centrem biodiverzity bizarních motýlů pernatěnek (rod Alucita). Z celkem 70 známých druhů pernatěnek afrických tropů jich bylo 16 popsáno přímo z Kamerunské hory.
Vincent Maicher z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a jeho spolupracovníci nedávno zpracovali další část sběrů motýlů, které získali v tropických lesích na Kamerunské hoře. Všechny studované vzorky pocházejí z osmi lokalit na jihozápadních a jižních svazích Kamerunské hory. Lokality se nacházejí v nadmořské výšce od 350 do 2 200 metrů. Motýli tam byli uloveni mezi listopadem 2014 a říjnem 2017, přičemž k jejich lovu byly vždy použity světelné pasti.
Výsledkem úsilí vědců bylo popsání sedmi nových druhů pernatěnek, čímž se význam tohoto tropického afrického vulkánu pro biodiverzitu pernatěnek ještě dále zvyšuje. Badatelé popsali zmíněné nové druhy pernatěnek pod latinskými názvy Alucita bakweri, Alucita jana, Alucita bakingili, Alucita tatjana, Alucita zuza, Alucita deja a Alucita bokwango. Tím stoupl počet známých druhů pernatěnek na Kamerunské hoře na celkem 22. Jde o více než čtvrtinu všech pernatěnek, které jsou známé z afrických tropů. Podle autorů studie tím rovněž stoupá význam oblasti Kamerunské hory pro ochranu přírody.
Ustjuzhanin, P., Kovtunovich, V., Maicher, V., Safian, S., Delabye, S., Streltzov, A., Tropek, R. 2020. Even hotter hotspot: description of seven new species of many-plumed moths (Lepidoptera, Alucitidae) from Mount Cameroon. Zookeys 935: 103–119.
Kontakt: MSc. Vincent Maicher (vincent.maicher at hotmail.fr)