Polymorfismus lidského genu CYP2C19 a léčba infekce Helicobacter pylori
Cytochromy P540 (CYP) jsou hemoproteinové enzymy, které mají ve své struktuře hemovou skupinu. Podílejí se na odbourávání různých látek v těle a hrají klíčovou roli v metabolismu xenobiotik, tedy cizorodých umělých látek, jako jsou různé toxiny a také léčiva. Jsou aktivní především v játrech, ale fungují i v jiných tkáních v těle. Významně ovlivňují i působení takzvaných inhibitorů protonových pump, což bývají léky, které se užívají k tlumení tvorby žaludeční kyseliny při léčbě žaludečních vředů a podobných onemocnění. Geny pro enzymy cytochromy P540 ale bývají přítomné v různých variantách, což má vliv na jejich aktivitu v metabolismu. Polymorfismus cytochromu P540 označovaný jako CYP2C19 se projevuje v mnoha oxidačních reakcích a často ovlivňuje zpracování užívaných léků v metabolismu. V nedávné době vyšlo najevo, že tento polymorfismus má vliv na léčbu žaludečních vředů a na potlačování infekce bakterií Helicobacter pylori, která je za tvorbu žaludečních vředů zodpovědná.
Ravishankar Ram Mani z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a malajské University of Malaya v Kuala Lumpur se svými kolegy prozkoumal vliv polymorfismu CYP2C19 na úspěšnost trojité léčby (fluorochinoly/ metronidazol / klarithromycin), která se používá k léčbě rezistentních kmenů helikobakterů. Vliv polymorfismu CYP2C19 na tuto léčbu ověřili u pacientů s žaludečními vředy, u pacientů s dyspepsií bez žaludečních vředů a u lidí bez příznaků, jednak s infekcí helikobakterů a jednak bez této infekce.
Výsledky výzkumu ukázaly, že různé formy genotypu CYP2C19 sice mají vliv na rychlost metabolismu podávaných léků, ale na samotném průběhu léčby se nijak závažně neprojevují a neohrožují pacienty. Autoři studie dospěli k závěru, že trojitou léčbu u kmenů helikobakterů, které jsou rezistentní na běžná antibiotika, je možné použít k potlačení infekce helikobakterů, i když lékaři neznají konkrétní genotyp CYP2C19 u cytochromu P540 dotyčného pacienta.
Kontakt: Ravishankar Ram Mani, Ph.D.