Pohlavní chromozomy můr nadčeledi Gelechioidea
Pohlavní chromozomy představují fascinující kousky genomu, které hrají významnou roli v celé řadě evolučních procesů, včetně pohlavního výběru a vzniku nových druhů. V průběhu evoluce někdy dochází k tomu, že se pohlavní chromozomy zvětšují díky splýváním s dalšími chromozomy. Tímto způsobem vznikají takzvané neopohlavní chromozomy (neo-sex chromosomes). Větší pohlavní chromozomy přitom přispívají ke zrychlení evoluce dané skupiny a vzniku nových druhů. Neopohlavní chromozomy se objevují u druhů se samčím heterogametickým pohlavím (XX/XY), zatímco u druhů se samičím heterogametickým pohlavím (WZ/ZZ) jsou podle dosavadních poznatků vzácné.
Petr Nguyen z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Biologického centra AV ČR se svými kolegy pátral po přítomnosti neopohlavních chromozomů v genomech můr nadčeledi Gelechioidea. Badatelé si ke svému výzkumu vybrali sedm zástupců reprezentujících pět čeledí této skupiny, které získali buď z laboratorních chovů, nebo z přírodních populací.
Analýzy studovaných genomů ukázaly, že jsou v nich přítomné neopohlavní chromozomy. U společného předka nadčeledi Gelechioidea došlo ke splynutí s původním chromozomem 7 a v případě zástupců tribu Gnoreschemini došlo ještě ke druhém splynutí pohlavních chromozomů s původním chromozomem 27. Výzkum potvrdil, že u motýlů, kteří představují nejpočetnější známou skupinu se samičím heterogametickým pohlavím (WZ/ZZ), se neopohlavní chromozomy ve skutečnosti vyskytují poměrně často. Neopohlavní chromozomy tedy nejsou vázané z valné většiny jen na druhy se samčím heterogametickým pohlavím (XX/XY). Výsledky rovněž potvrzují hypotézu, podle které vznik neopohlavních chromozomů souvisí s ekologickou specializací můr a vznikem nových druhů.
Kontakt: RNDr. Petr Nguyen, Ph.D. (petr.nguyen at prf.jcu.cz).