Okáč Proterebia afra zažil doby ledové i meziledové ve stepích
Stepi palearktické oblasti se rozkládají na ohromném území severní polokoule. Dnes ale čelí značnému tlaku zemědělství a úrodná zem stepí je na mnoha místech přeměněná na hospodářské plochy. V palearktické přírodě jsou hojně zastoupené stepní druhy rostlin i živočichů. Historie rozšíření řady těchto druhů v období pleistocénu, kdy se neustále střídají doby ledové a meziledové, je ale stále málo známá. To je i případ okáče Proterebia afra (česky se mu říká „okáč dalmatský“), který dnes obývá kontinentální palearktické stepi a horské stepi v jižněji položených oblastech. Reliktně se tento motýl vyskytuje také na Balkánském poloostrově.
Alena Bartoňová a Martin Konvička z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Biologického centra AV ČR s dalšími spolupracovníky prozkoumali historii rozšíření tohoto zajímavého motýla. Ke studiu příbuzenských vztahů mezi populacemi okáče použili sekvence části mitochondriální DNA, sekvence jaderného genu pro enzym arginin kinázu a genomové charakteristiky. Celkem zpracovali 182 jedinců ze 41 lokalit v 9 zemích. Jejich výzkum zahrnul okáče z Iránu, Ázerbájdžánu, Gruzie, Arménie, Turecka, Chorvatska, Ruska a Kazachstánu.
V předpokládaném původním areálu okáče Proterebia afra, který se rozkládá v severním Iránu a na jižním Kavkazu, badatelé odhalili několik odlišných populací. Vznikly pravděpodobně během posunů do nižších a pak opět vyšších nadmořských výšek, které se neustále opakují v souladu s cyklem ledových a meziledových dob. Populace na Balkáně jsou odlišné od populací ve zbytku areálu a okáči zde podle všeho přežívají během ledových i meziledových dob. Výsledky výzkumu ale ukazují, že se okáči z Balkánu opakovaně dostávají do kontaktu s populacemi ve zbytku areálu. Toto propojení mezi okáči jihovýchodního Balkánu a okáči v oblasti Černého moře bylo ale relativně nedávno ztraceno, kvůli rozsáhlým přeměnám stepí na zemědělskou půdu.
Kontakt: doc. Mgr. Martin Konvička, Ph.D., (konva at entu.cas.cz)