Kolem africké hory Mount Cameroon je hotspot biodiverzity pernatěnek

Pernatěnky, čili motýli čeledi Alucitidae, se na první pohled liší od ostatních skupin motýlů zvláštní strukturou křídel. Každé z jejich křídel se rozpadá do několika laloků, které připomínají ptačí pera. Pernatěnky jsou aktivní v noci a relativně dobře je přilákají světelné lapače. Většinu pernatěnek známe z palearktické oblasti, kde jejich housenky žijí na rostlinách z čeledi zimolezovitých. Pokud jde o Afriku, tak tam o pernatěnkách nevíme téměř nic. 

Vincent Maicher z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých a Biologického centra AV ČR a jeho kolegové v mezinárodním výzkumném týmu, vedeného absolventem PřF JU Robertem Tropkem, se zaměřili na pernatěnky v západní Africe, konkrétně v oblasti Kamerunské hory (anglicky Mount Cameroon). Jde o nejaktivnější africkou sopku a zároveň nejvyšší horu celé oblasti Guinejského zálivu. Její výška o něco málo přesahuje 4 tisíce metrů a leží v jihozápadním Kamerunu. Tropek s kolegy tam od roku 2014 studují biodiverzitu motýlů ve vegetaci o různé nadmořské výšce. 

Pernatěnky původně nebyly cílem tohoto výzkumu, ale již během prvních hodin lapání motýlů na světlo badatelé zjistili, že na Kamerunské hoře jsou pernatěnky zastoupeny výjimečným počtem druhů. Nová studie je prvním výstupem výzkumu pernatěnek v této oblasti. Autoři hlásí čtyři nové druhy pernatěnek pro Kamerun a celkem 9 zcela nových druhů pernatěnek pro vědu. Tím se z oblasti Kamerunské hory stává výrazný hotspot biodiverzity pernatěnek a druhově nejbohatší lokalita Afrotropické (dříve Etiopské) oblasti. Kdekoliv jinde v Africe dnes bývají nalézány tak 2 až 3 pernatěnek. 

Ustjuzhanin, P., Kovtunovich, V., Sáfián, S., Maicher, V., Tropek, R. 2018. A newly discovered biodiversity hotspot of manyplumed moths in the Mount Cameroon area: first report on species diversity, with description of nine new species (Lepidoptera, Alucitidae). ZooKeys 777: 119–139.

Kontakt: RNDr. Robert Tropek, Ph.D. (robert.tropek at gmail.com)


O přírodovědě.cz

Edukačně-popularizační portál Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích určený pro středoškoláky, jejich vyučující, ale i veřejnost. Představujeme zde naše aktivity, výzkumy a objevy.