Jak jsou rozšíření mravenci v primárním deštném lese na Borneu?
Mravenci představují významnou součást společenstev živočichů, kteří obývají koruny stromů v tropech. Dřívější výzkum v hospodářské krajině tropů ukázal, že mravenci se v korunách stromů vyskytují v nápadném prostorovém uspořádání, kterému odborníci přezdívají „mozaika mravenců“ (anglicky ant mosaic). Tato mozaika vzniká v důsledku tvrdé konkurence mezi dominantními druhy mravenců, kteří si vybojují lokální teritoria, na nichž nesnesou konkurenty. Místa výskytu těchto druhů mravenců se pak navzájem prakticky nepřekrývají a připomínají mozaiku. Až doposud ale nebylo jasné, jestli v takovém prostorovém uspořádání žijí i mravenci v nenarušených primárních tropických deštných lesích, jejichž vnitřní struktura se od hospodářské krajiny tropů velice liší.
Na tuto otázku se rozhodl odpovědět Tom Fayle z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Biologického centra AV ČR se svými spolupracovníky. Prozkoumali výskyt mravenců v doposud málo prozkoumaném stromovém patře tropického pralesa, v korunách nejvyšších pralesních velikánů. K tomuto výzkumu si zvolili nížinný prales na severním Borneu, kde se zaměřili na mravence z korun stromů ve výšce přibližně 40 až 60 metrů nad zemí. Mravence přitom lapali do pastí s návnadami, a rovněž je lovili pomocí zaplynování koruny stromu insekticidem.
Fayle s kolegy nakonec potvrdili, že i v nejvyšších korunách stromů primárního tropického deštného lesa se mravenci vyskytují v prostorovém uspořádání „mozaiky mravenců“. V každé koruně zkoumaných tropických stromů žilo společenstvo různých druhů mravenců. Dominantní, převládající druhy mravenců se ale strom od stromu lišily. Vše nasvědčuje tomu, že i v korunách pralesních stromů panuje nelítostná konkurence mezi různými druhy mravenců, kteří si vymezují teritoria.
Kontakt: Tom M. Fayle (tmfayle at gmail.com)