Jak jsou rozložená společenstva bakterií na povrchu antarktického sněhu?
Kryosféra Země, tedy veškerá plocha, kterou pokrývá voda v pevném skupenství, představuje asi 20 procent povrchu planety. Když se k tomu připočtou území, která každoročně zapadají sněhem, tak je to až kolem 35 procent. To jsou ohromné rozlohy planety, které nabízejí organismům unikátní a dost drsné prostředí. Lidé si dlouho mysleli, že kryosféra, obzvláště v Antarktidě, není příliš obydlená organismy. S rostoucím zájmem o polární prostředí se ale tento pohled mění. V centru pozornosti je hlavně význam a dopad lidských aktivit na společenstva mikroorganismů na sněhu a ledu.
Marie Šabacká z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a její spolupracovníci prostudovali prostorové rozložení společenstev mikroorganismů na povrchu sněhu v Antarktidě. Zaměřili se přitom na místa zjevně zasažená lidskými aktivitami, která jsou v blízkosti logistických center a také v blízkosti studovaných ploch, které intenzivně navštěvují vědci kvůli výzkumu, od ostrova Signy v Jižních Orknejích, až po Ellsworthovo pohoří v Západní Antarktidě. Během svého výzkumu rovněž zjišťovali, jaká část každého z mikrobiálních společenstev je životaschopná.
Vědci zjistili, že složení mikrobiálních společenstev mění v souvislosti s geografickou polohou daného místa. Druhová pestrost společenstva přitom klesala u více izolovaných míst dále na jihu. Ve zkoumaných společenstvech převažovaly půdní mikroorganismy, které zřejmě přinesl vítr ze značné vzdálenosti. Autoři studie také prokázali, že v mikrobiálních společenstvech Antarktidy nehraje příliš velkou roli mimobuněčná DNA (anglicky relic DNA). Vzhledem k výsledkům výzkumu doporučují, aby v antarktickém prostředí i na dalších podobných místech byly ve vhodných případech ustanoveny ochranné „no-go“ zóny, a také aby byly vylepšeny doprovodné průzkumy studovaných míst v terénu, stejně jako protokoly pro sterilizaci nástrojů a zařízení používaných při výzkumu, jako například při vrtání ledových jader.
Kontakt: Mgr. Marie Šabacká, Ph.D. (sabacka.marie at gmail.com)