Co způsobuje problematické zrání vajíček starších samic?
V pohlavním rozmnožování hraje velice významnou roli zrání pohlavních buněk. Pokud jde o samičí pohlavní buňky, lidské, ale také například myší oocyty, tak jsou tyto buňky citlivé ke stárnutí, kvůli chybám při rozcházení chromozomů během dělení buněk. K takzvané aneuploidii, čili k situaci, kdy nějaký chromozom schází nebo naopak přebývá, dochází s vyšší pravděpodobností u starších žen nebo samic myší. Například u žen ve věku 20 let se aneuploidie vyskytuje asi u 2 procent oocytů. U žen ve věku 35 let to je ale až 35 procent. Podobná čísla platí pro samice myší ve věku 3 měsíců, v porovnání se samicemi ve věku 12 měsíců. Zatím není jasné, proč je zrání samičích oocytů tak náchylné na vyšší věk samic.
Alexander Bruce a Lenka Gahurová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s dalšími spolupracovníky studovali průběh buněčného dělení během zrání oocytů u samic myší, vzhledem k jejich věku. Porovnávali přitom průběh klíčových procesů během tohoto zrání u samic myší ve veku 2 měsíců a 12 měsíců.
Badatelé během svého výzkumu zjistili, že u starších samic myší dochází k chybnému načasování buněčného dělení během zrání oocytů. Vše nasvědčuje tomu, že oocyty starších samic dozrávají rychleji během fáze I. meiózy. U starších samic také dochází k rychlému rozkladu struktur obalu buněčného jádra a probíhá u nich vyšší aktivita regulačních faktorů urychlujících zrání vajíček. Právě vyšší aktivita těchto faktorů ovlivňuje celou řadu procesů souvisejících se zráním vajíček a může významně přispívat ke vzniku chromozomálních chyb ve fázi I. meiózy.
Kontakt: Alexander W. Bruce Ph.D. (awbruce at prf.jcu.cz)