Co žije v trávicí soustavě novoguinejských pěvců?
Těla živočichů jsou doslova prolezlá ohromným množstvím mikrobiálních symbiontů. Zřejmě nejvýznamnější a nejvíce rozmanitá jsou mikrobiální společenstva trávicí soustavy. V těle plní významné funkce, včetně podpory příjmu živin, rozkládání makromolekul, syntézy vitamínů, detoxifikace a také obrany proti infekcím. Navzdory velkému významu mikrobioty trávicí soustavy a řadě vědeckých studií na toto téma zůstává naše poznání složení a role zmíněných společenstev omezeno na relativně málo taxonomických skupin živočichů. Jde především o savce, hmyz a hospodářské živočichy. Například o ptácích v tomto směru mnoho nevíme, především pokud jde o volně žijící ptáky.
Kateřina Sam z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a z Biologického centra AV ČR se svými kolegy prozkoumala společenstva mikroorganismů jednotlivých součástí trávicího traktu celkem 9 novoguinejských pěvců. Do svého výzkumu zahrnuli hmyzožravé pěvce pištce pralesního, kosovce šoupálčího, pávíka černého, střízlíkovce horského a střízlíkovce většího, společně se všežravými pěvci medáčkem žlutolícím, sýkorčíkem černým, sýkorčíkem vějířovým a tenkozobkou šedohlavou. Mikroby v trávicí soustavě identifikovali pomocí čtení sekvencí genu pro 16S rRNA.
Studovaní novoguinejští pěvci mají v trávicí soustavě převážně bakterie z linií Firmicutes a Proteobacteria. Badatelé nalezli společenstva mikrobů specifická pro ptáky, a také zjistili, že společenstva mikrobů z jednotlivých částí trávicího traktu napříč druhy jsou si poměrně podobná. Společenstva mikrobů všežravých pěvců byla rozmanitější než u hmyzožravých pěvců. Výsledky studie ukazují, že společenstva mikrobů v trávicí soustavě novoguinejských ptáků jsou do značné míry druhově specifická a jsou přinejmenším z části utvářená potravou ptáků.
Kontakt: Mgr. Kateřina Sam, Ph.D. (katerina.sam.cz at gmail.com)