Síla kyselin/zásad

Síla kyselin je dána ochotou odevzdávat a v případě zásad přijímat proton H+. Tento děj se nazývá disociace a podle úrovně disociace se určuje síla kyseliny, respektive zásady. Pro každou kyselinu a zásadu je tabelovaná hodnota pKA  (pro kyselinu) a pKB (pro zásadu) podle míry, kterou daná látka disociuje. Pro kyseliny platí, že s klesající hodnotou pKA, roste síla kyseliny. Pro zásady pak platí, že s klesající hodnotou pKB, roste jejich síla. Míru disociace vyjadřuje disociační konstanta látky. KA je disociační konstanta kyseliny (pKa = - log KA) a KB je disociační konstanta zásady   (pKb = - log KB). Čím je kyselina/zásada silnější, tím je její konjugovaná zásada/kyselina slabší. Hodnoty disociačních konstant jsou pro vybrané kyseliny uvedeny v tabulce níže.

Pokud neznáme konkrétní hodnotu disociační konstanty, můžeme uplatnit následující pravidla: Organické kyseliny jsou v porovnání s anorganickými kyselinami slabší. Při porovnání síly anorganických kyslíkatých kyselin se porovnává počet vodíků a kyslíků, čím je tento rozdíl vyšší, tím je kyselina silnější. Například kyselina chlorná (HClO) je slabá kyselina a kyselina chloristá (HClO4) silná kyselina. V případě bezkyslíkatých halogenvodíkových kyselin, kyselost stoupá s rostoucím protonovým číslem atomu halogenu. 

Tab. Síla vybraných kyselin.


O přírodovědě.cz

Centrum pro přírodovědné vzdělávání jsme založili primárně pro propagaci a podporu studia učitelství v deficitních aprobacích na PřF JU, pro podporu dalšího vzdělávání učitelů, pro spolupráci se SŠ a také mimoškolními vzdělávacími institucemi a jako popularizačně-edukační portál.