Evoluce člověka

Příbuzenstvo člověka

Tato prezentace stručně popisuje skupinu Hominoidea z linie úzkonosých opic (Catarrhini), která zahrnuje hominidy a gibony. Tyto primáty spojuje dlouhodobá péče o potomstvo, denní aktivita, pohyb ve svislé poloze, plošší obličej, větší mozek a absence ocasu.

Giboni (Hylobatidae) jsou lehce stavění, hbití, stromoví primáti, kteří se pohybují hlavně brachiací, čili v závěsu pod větví. V hustých deštných lesích jižní, jihovýchodní až východní Asie dnes žije 14 druhů gibonů ve 4 rodech (Hylobates, Hoolock, Nomascus a Symphalangus).

Hominidé (Hominidae) jsou velcí primáti s velmi dlouhou péčí o mláďata, kteří používají bipedii a brachiaci. Jsou to všežravci, primárně se zálibou v ovoci. Dnes žije na Zemi 7 druhů ve 4 rodech (orangutan bornejský (Pongo pygmaeus), orangutan sumaterský (Pongo abelii), gorila západní (Gorilla gorilla), gorila východní (Gorilla beringei), člověk (Homo sapiens), šimpanz (Pan troglodytes) a bonobo (Pan paniscus).

Historii lidské linie dnes známe poměrně slušně. Z doby oddělování od předků šimpanzů (cca 7-4,5 milionů let) známe například fosilní nálezy označované jako Sahelanthropus nebo Ardipithecus. Pak následovaly různé typy australopitéků a parantropů, například původnější Australopithecus afarensis, pokročilejší Australopithecus sediba nebo robustní vegetarián Paranthropus boisei. Samotný rod Homo zahrnuje původnější typy lidí jako Homo habilis a Homo erectus a pokročilejší lidi, např. neandrtálce (Homo neanderthalensis) a nás samotné (Homo sapiens). Trvající záhadou jsou pozoruhodní hobiti, maličcí lidé z ostrova Flores (Homo floresiensis).Prezentace Příbuzenstvo člověka [PDF]

Prezentace Příbuzenstvo člověka [PPT]

18.5.2012
Vrány rozlišují lidské hlasy
Důvtipné vrány opět potvrdily svoji skvělou reputaci. Podle všeho rozeznávají hlasy jednotlivých lidí.
Vrány jsou schopny rozlišit lidské hlasy
22.5.2012
Nejtěžší pulsar ve vesmíru
Pulsar J0348+0432 se vejde na Manhattan, ale zároveň váží stejně jako 2,04 Slunce. Jeho extrémní fyzika je výzvou dokonce i pro obecnou teorii relativity.
Nejtěžší pulsar ve vesmíru
28.5.2012
Inventura potenciálně nebezpečných asteroidů
Pozorování sondy WISE přispělo k novému určení počtu potenciálně nebezpečných asteroidů s průměrem přes 100 metrů na 4 700 (plus mínus 1 500).
Inventura potenciálně nebezpečných planetek