Systém savců

Interaktivní prezentace systému savců představuje moderní pohled na vztahy mezi jednotlivými liniemi dnešních savců a připojuje čtivý text s ilustračními fotografiemi. Ten zahrnuje aktuální informace o jejich znacích, rozšíření, ekologii i příklady významných zástupců.

Nejpůvodnější typy mezi dnešními savci představují linie ptakořitných (Monotremata) s ptakopyskem a ježurou a vačnatců (Marsupialia) s vačicí, klokanem a koalou. Následuje starobylá linie afrosavců (Afrotheria), se slonem, damanem, kapustňákem, hrabáčem a bodlínem. Po nich se v historii savců odštěpila linie bizarních chudozubých (Xenarthra), obsahující například pásovce, lenochoda a mravenečníka.

Velká linie Laurasiatheria zahrnuje hmyzožravce (Eulipotyphla) s krtkem, rejskem a ježkem, letouny (Chiroptera) s netopýrem, upírem a kaloněm, kopytníky včetně kytovců (Cetartiodactyla), s prasetem, krávou, hrochem a delfínem, lichokopytníky (Perissodactyla) s koněm, nosorožcem a tapírem, luskouny (Pholidota) a šelmy včetně ploutvonožců (Carnivora), se psem, medvědem, kočkou, hyenou a mrožem.

Sesterskou skupinou laurasiatherií je linie Euarchontoglires, do které se řadí tany (Scandentia), letuchy (Dermaptera), primáti (Primates) s lemurem, paviánem a člověkem, hlodavci (Rodentia), s myší, veverkou a dikobrazem a zajícovci (Lagomorpha), se zajíci, králíky a pišťuchami.Systém savců

14.5.2012
Satelity sledují manty
Vědci pomocí satelitních technologií v reálném čase sledují putování mant obrovských, posledních velkých mořských obratlovců, o nichž podobné údaje dosud chyběly.
Satelitní sledování rejnoků manta
4.5.2012
Smrt planet u bílých trpaslíků
Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil u několika bílých trpaslíků stopy těžších prvků, jako kyslík, železo, hořčík a křemík. Zřejmě pocházejí z trosek terestrických planet.
Hubblův dalekohled viděl budoucí smrt planety Země
10.5.2012
Agriarctos - nejstarší panda ze Španělska
Ve španělské provincii Zaragoza vykopali fosilie šedesátikilové všežravé pandy. Agriarctos beatrix tady žila před 11 milióny let.
Pravěká panda ze Španělska