Přednáška: Proč je imunitní systém sobecký?

Proč jsme během nemoci unavení? A proč je lepší poslechnout své tělo a zalézt si do postele, namísto toho si vzít paralen a dál pobíhat, jako bych nemocný nebyl? Co se děje v imunitní buňce a proč potřebuje tolik energie, jako svalová buňka při maximálním běhu? A jakým způsobem si imunitní systém o tuto energii dokáže říct?

Při hledání odpovědí na tyto otázky nám překvapivě dokáže pomoci drobná muška octomilka, pro mnohé spíše otravná, když v létě otevřete koš, ale pro vědce úžasný modelový organizmus, který už před 100 lety sehrál zásadní úlohu při hledání odpovědi na otázku, kde se v organismu nachází genetická informace. I dnes je to stále jeden z nejlepších genetických modelů, který pomáhá odpovídat i na takové otázky, jako  proč je imunitní systém sobecký, u mušky i u člověka.

V rámci přednášky se posluchači seznámí s konkrétními aplikacemi biomasy řas a sinic a základy výroby a využití produktů z nich.

Přednáška pro veřejnost 17. dubna 2019

Přednáší Doc. Mgr. Tomáš Doležal, Ph.D., katedra genetiky a molekulární biologie  PřF JU

Přednáška se koná od 15:00 v budově Gymnázia Jírovcova (Jírovcova 8, České Budějovice). Vstup do budovy možný od 14:45 – cesta do přednáškové místnosti značena.   

Více o přednáškách najdete zde: Přednášky pro veřejnost


Kontaktní osoba: Mgr. Josef Juráň (juran.josef@seznam.cz, 389 032 320) 

 


O přírodovědě.cz

Edukačně-popularizační portál Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích určený pro středoškoláky, jejich vyučující, ale i veřejnost. Představujeme zde naše aktivity, výzkumy a objevy.